Friday, August 31, 2007

Frugal Friday--Saving on Milk


We drink a LOT of milk around here! Rick and I have to have three cups every day because we've both had gastric bypass surgery. Not to mention the girls drinking milk, cooking, having it with cereal, etc. With milk pushing $4.00 per gallon in our neck of the woods, we've made the switch--to powdered milk.

Before you turn up your nose and make an "Ewwww-w-w-w" sound you should try it! If you mix it up the night before and chill it well, you will not be able to tell the difference between it and the skim milk you buy in jugs. I promise!

Here's the best part: You can buy a box of powdered milk that makes five gallons at Aldi's for around $9.00 which works out to $1.80 per gallon. The only way to beat that is to buy a cow!

Head on over to Crystal's Blog for more Frugal Friday tips!

7 comments:

Honeybee said...

You know better! *I* could tell the difference from a mile away! heheehee :)

Cyndi Lewis said...

I'm so glad to see you posting! I was getting worried that you were having a really rough time after your surgery.
I will use powdered milk for cooking but I just can not drink it straight. I'll buy a cow first and graze him in the back yard. LOL!

InsertWittyBlogHere said...

My kids can tell the difference, even though we only use 2% regular milk. DS won't use it at all, and DD doesn't care for it and will avoid it if possible.

What I do, when the milk jug gets about halfway down, is add mixed-up powdered milk to it. THEN they can't tell the difference! LOLOL

It doesn't stretch the budget as far as making the total switch, but every bit helps.

Anonymous said...

Goats are cheaper than cows and the milk is healthier too. :p

Mommy said...

I don't know if that would work for us. My husband is from MI, and he says that he can tell a difference between MI milk, and Southren milk. :)

I have heard of people buying whole milk, and then dividing it into half gallons, and then pouring a half gallon of water in the half gallon of milk. They say it is like drinking 2% milk, and it is two gallons for the price of one.

Coupon Addict said...

Nice tip. I love that Shaker hymn by the way.

Kathy, Jeff's wife said...

We don't drink milk, all I ever buy is powder, I use it mainly for cooking/baking.

GREAT TIP!